Процедурата за осигуряване на безплатните учебници и помагала за децата от подготвителна група до 7. клас изправи училищните директори пред избор без полезен ход. Ако спазят упоменатите в министерска заповед срокове за сключване на договорите с издателствата, трябва да действат без обявяване на обществена поръчка. Ако пък минат тази процедура, нарушават графика, който е спуснат от МОН.
Проблемът касае по-големи учебни заведения, чиито заявки са на стойност над 30 000 лева. "Първата трудност е, че няма как да разберем точно каква е сумата, преди да сме подали заявката. Щом се направи тя в издателството, там калкулират колко пари дължим. Тогава обаче излиза, че не сме пуснали поръчката по ЗОП", коментират школски шефове.
Другият проблем са спуснатите срокове. Според заповедта на министър Красимир Вълчев с графика на дейностите по доставките на учебниците директорите на училища
... Четете нататък»
От МОН съобщиха че от 8 юли 47 600 учители от цялата страна ще бъдат принудени да са на работните си места за да „оценяват“ пригодността на проектите на учебници и учебни комплекти за III клас, на учебници за VII и IX клас на учебни комплекти по чужд език по нива от Общата европейска езикова рамка, както и на учебници по испански и италиански език за V клас. Учителите, които преподават по съответните предмети, трябва да оценят пригодността им за прилагане в клас, като поставят оценка „Приложим“ или „Неприложим“. Ако учителите посмеят да напишат „Неприложим“ , следва дълго писмено о
... Четете нататък»
Възпитателното училище-интернат (ВУИ) „Св.Св. Кирил и Методий“ в габровското село Керека ще бъде закрито от началото на следващата учебна година. Деветте настанени в него деца преминаха през индивидуална оценка. Три от тях ще бъдат реинтегрирани в семейна среда, след като възпитателните им мерки бяха прекратени. Едно дете ще бъде насочено към социална услуга, а останалите ще бъдат прехвърлени във възпитателните училища-интернат в село Завет, област Разград и в село Ракитово, област Пазарджик.
МОН продължава с унищожението на българското образование. Новите им 3 програми „Заедно за всяко дете“, „С грижа за всеки ученик“, „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала в институциите от системата на предучилищното и училищното образование“ са не само крайно безсмислени но и абсурдни.
По програма „Заедно за всяко дете“ с бюджет 450 хил. лева ще се подпомагат екипи, които работят по обхващане и задържане на деца и ученици в образователната система.- Ефектът от подобни екипи ще е нулев както и досега , а ако успеят да вкарат и някое и друго дете , то не само че няма да научи нищо , но по всяка вероятност ще пречи и на желаещите образо
... Четете нататък»
Районирането за постъпване в детска градина или училище изначало е незаконно защото противоречат на чл. 12 от Закона за предучилищното и училищното образование, който предвижда, че гражданите упражняват правото на образование като:
Чл. 12. (1) Всеки гражданин упражнява правото си на образование съобразно своите предпочитания и възможности в детска градина или в училище по негов избор, доколкото в този закон и в подзаконовите актове по прилагането му не е предвидено друго.
1000 ученици не са нищо събрани заедно по време на грипна епидемия. Поне такова е мнението на РУ Варна. Според началничкат на инспектората Венцеслава Генова нарушения няма, защото бройката на децата е доста по-малка от 48 000 общо ученици в региона и в никакъв случай не можело да се говори за масовост. По рано през седмицата само че от РУОто опитаха да преместят олимпиадата по български език и литература в съседната община Аксаково , където все още нямаше грипна епидемия. След това епидемия бе обявена в цялата област което доведе до това че се забраниха масовите мероприятия и в Аксаково .Резултатът бе че от РУО Варна върнаха състезанието във Варна.Според Генова олимпиадите били извънкласни занимания и
... Четете нататък»